13/09/12

Laua peal on üks apelsin. Aga kust sa tead, et see on apelsin? Kuidas sa tõestad, et sa seda tead? Jah, su ema ja isa selgitasid seda sulle, kui sa alles väike laps olid. Ja kõik su sõbrad ütlevad ju ka, et see on apelsin. Aga miks? Ju siis sellepärast, et inimesed on nii kokku leppinud. Kui ma tuleksin ja ütleksin sulle, et see on tegelikult õun, vaataksid sa mind nagu lolli ja ütleksid et ei ole. Aga kui tuleks veel sada inimest, kes kinnitaks, et see on õun, hakkaksid sa kahtlema? Kui palju inimesi peaks ütlema, et see on õun, et sa seda aktsepteeriks? Kui 90 protsenti kogu maailma elanikkonnast ütleks, et see on õun, siis sa ju usuks et see on õun. Ehk siis on vaja, et enamik inimesi kinnitaks ühte asja, selleks et sa seda usuks. Järelikult, miks sa tead, et laua peal on apelsin? Sellepärast, et enamik inimesi maailmas ütleb seda. Kuidas sa saad siis seda  t e a d a, kui see sõltub lihtsalt sellest, mida teised inimesed arvavad?
Näiteks võtame veel tooli. Kust sa tead, et see on tool? Sest et sellel on tooli tunnused, eks. Näiteks sellel on neli jalga. Aga kolme jalaga toolid on ju ka olemas? Ja ühe jalaga? Kui sa võtad näiteks puukännu, kas see on tool? Põhimõtteliselt ju on, sa saad sellel istuda. Aga kas tooli tingimus ongi siis lihtsalt see, et sa saaksid sellel istuda? Kui sa võtad apelsini ja istud sellele peale, kas see siis on tool? No ei ole ju. Aga mis on siis tingimus, et tool oleks tool?
Põhimõtteliselt, kuidas sa üldse tead, et sa tead midagi? Kas kõik asjad ongi lihtsalt 'teadmised' tänu sellele, et inimesed on nendes asjades kokku leppinud? Kes oli esimene inimene, kes siis otsustas, kuidas mingit asja nimetada? Okei, TOK tund paneb mõtted lihtsalt nii tööle. Tundub, et mitte ühtegi asja ei saagi otseselt t e a d a, kõik on lihtsalt kellegi poolt välja mõeldud. Ja nüüd nimetavad kõik inimesed neid asju oma teadmisteks. Sest jah, sa ju tead, et see oranž asi laua peal on apelsin.
Siin läheb kõik endiselt huvitavalt ja hästi, iga päev õpib nii palju uut. Päris paljude klassikaaslastega saab juba ikka väga hästi läbi ja väljaspool kooli saab ka nendega toredaid asju teha. Trennis on ka kõik ülisõbralikud, mõni üksik veel piilub, et kes ma selline olen.
Paar päeva tagasi tegime keemias laboratoorset tööd ja kirjutasime võrrandeid, alguses tundus raske, aga siis sain aru et me olime samasuguseid asju Eestis ka teinud. Tegin siis päris kiiresti ära ja näitasin õpetajale. Tuli välja, et isegi kõige tavalisemaid keemia võrrandeid kirjutatakse seal õppekavas teistmoodi. Iga aine taha peab sulgudesse panema mingid lühendid selle kohta, kas aine on tahke, vedel või gaas ja sadet ei märgita ka nii, nagu ma õppinud olen. Ehk siis kõige lihtsamate asjadega peab ka ümber harjuma ja see on nii imelik.
Üks päev kui me klassikatega kohvikus istusime, tuli teemaks see pidev ringireisimistega elu. Enamik on õppinud vähemalt kolmes erinevas riigis ja üks poiss ütles, et tema arust on kogu aeg ühes kohas elanud ja õppinud inimesed igavad ja rumalad. Ütles, et nendega ei anna millestki rääkida ja et nad ei mõista üldse elu. Ma saan sellest aru küll, et ringi reisides saab ikka väga häid kogemusi ja see annab palju teadmisi ka, aga ega kõigil ju ei teki elus sellist võimalust. Ja kindlasti ei ole see ainus asi, mis inimest huvitaks saab muuta. Päris ulmeline oleks ju tegelt, kui kõik maailma inimesed lihtsalt iga aasta tagant elukohta vahetaksid?
Aa ja ma ei saa mainimata jätta, kui naljakas mul inglise keele tunnis vahepeal on. Kaks Hiinast pärit tüdrukut õpivad minuga samas grupis, aga see hiinlase inglise keel on selline.. No ütleme omapärane :D Ja kui nad midagi väga kiirelt ja energiliselt ja veel koos ka seletavad.. Siis no uskuge mind, see on naljakas:D Muidu on nad ikka täiega armsad ja toredad tüdrukud. Ühel neist on hull sõrmusefetiš ja ta kommenteerib iga päev mu sõrmuseid. Üldse kõik siin koolis on kuidagi nii avameelsed ja toredad, päeva jooksul ütleb nii palju inimesi üksteisele komplimente. Kõik teevad üksteisel tuju heaks ja see on nii armas.
Ja nüüd on igalühel ülesanne, kes seda postitust luges - tee homme kellegile, kes seda oodata ei oskaks üks ilus kompliment ja mitte kuskil facebookis või mujal netis, vaid ilusti otse. Küll sa näed, kui heaks sa tema tuju teed :)

Comments

  1. Tore et mõno blogija veel huvitavat teksti kirjutab:) keep it up girl!

    ReplyDelete
  2. Su blogi on sattunud mu lemmikute etteotsa, esimesele kohale lausa :)) Väga põnev on lugeda!! Palju edu sulle seal :)

    ReplyDelete
  3. Su blogi on nii hea, yks minu suur lemmik! Ja seda on ka väga tore lugeda:)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts